Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/plugins/count-per-day/counter-core.php on line 1517

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; countdown_clock has a deprecated constructor in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/plugins/countdown-clock/countdown-clock.php on line 34

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; WP_Categories_to_Tags has a deprecated constructor in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/plugins/wpcat2tag-importer/wpcat2tag-importer.php on line 31

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/plugins/jetpack/modules/shortcodes.php on line 94

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/plugins/jetpack/modules/shortcodes.php on line 122

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SMTheme has a deprecated constructor in /home/oskajzer/arhiva.oskajzerica.hr/wp-content/themes/forchildren/inc/library.php on line 2
oskajzerica

Naša zelena škola

Obilježavanje Međunarodnog dana zelenih škola povezano je s globalnim pokretom Green Apple Day of Service koji se u cijelom svijetu održava na inicijativu nacionalnih Savjeta za zelenu gradnju.

Ovaj vrtuljak zahtijeva JavaScript

U srijedu 10. listopada 2018., četvrtu godinu za redom, učenici su sa svojim učiteljima obilježili Dan zelenih škola. Sunčana Mumelaš, voditeljica ovog hvalevrijednog projekta, pripremila je i ponudila učiteljima i učenicima teme koje su ove godine bile povezane s recikliranjem tekstila i drveta.

I ove su nam  godine pomogli naši stalni suradnici iz tvrtki Moj balkon i Biljkoborci. Zahvaljujemo i tvrtkama Vrtlarija Pecina za donaciju zemlje i supstrata za žardinjere, Samoborskom vrtu koja nam je darovala bilje za žardinjere i vrtnu zemlju za kokedame.

 

Krajobrazna arhitektica Željka Kolak i ove nas je godine, uz donacije raznovrsnog bilja, počastila novim saznanjima. Tako su učenici osmog razreda naučili kako izraditi kokedame koje krase interijer škole. Učenici su izradili i vlakić od starih kašeta u koji su posadili ukrasno bilje, a koji svojim vedrim bojama na ulazu škole svakome poželi dobrodošlicu.

Tzv. ratkape učenici su pretvorili u šarene cvjetove koji stoje na terasi uz bunar sastavljen od starih automobilskih guma. I bunar je zapravo stalak za cvijeće. Naša je terasa tako obogaćena i uljepšana te će na njoj sada biti još ugodnije učiti i stvarati.

Posebno su vrijedni bili i učenici četvrtog razreda. Njih su posjetili Biljkoborci – ljudi kojima su biljke kućni ljubimci, koji se ne boje crnog ispod noktiju, koji svoje znanje rado dijele s drugima, osobito malima. I nisu stigli praznih ruku. Za svakog su učenika donijeli po jednu čašicu Dragoljuba. Dragoljub je ljekovita biljka koja je zapravo najjači prirodni antibiotik. Dragoljub je od korijena do cvijeta jestiv. Brzo klija i raste, a ne voli hladnoću. Četvrtaši će se tako, u sklopu nastave prirode i društva, ove godine brinuti o svom Dragoljubu, zalijevati ga i paziti.

Svi su učenici naše škole 10.listopada bili izuzetno kreativni. Pod vodstvom učitelja tako su se odijevale papirnate lutke, oslikavalo platno, ukrašavale stare vješalice, izrađivale sličice od naplavina, oslikavale platnene torbe, šivale torbice, pernice i novčanici od stare odjeće, izrađivali drveni okviri, pisala se glagoljica tekstilom, izrađivalo ime naše škole quilling tehnikom na drvenim pločama. Cijela je eko priča zaokružena dvjema priredbama u blagovaonici škole. Na priredbi smo se podsjetili zašto je važno imati zelenu školu, koliko je važno misliti i živjeti eko. Učenice petog razreda pročitale su nam svoje pjesme inspirirane ekologijom, čitala se i eko priča Netko mi je rek’o da je najvažnije biti eko, a zbor je pjevao pjesmu Ima jedan cvijetak žuti.

Hvala svima koji podržavaju naš projekt i brinu da u našoj školi boravak bude čišći i zdraviji.

 

U prilogu pročitajte eko-pjesme, rad učenica 5.b razreda:

Klara Križan, Ekoškola

U mojem kvartu ima škola jedna,

i kad je u pitanju čišćenje, jako je vrijedna.

Biljke čuvamo, zalijevamo i sadimo,

k’o mravi marljivo radimo.

Zato nas zovu Ekoškola,

kažu da smo zeleni do bola.

Slušajte moj glas

da Zemlji pronađemo spas!

Nika Lenković, Ekoškola

Ekoškola baš je fora

čuvati se Zemlju mora.

Da nam ona bude čista,

od ljepote sva da blista.

Svi su đaci spremni za rad,

za uredno selo i grad.

Razvrstavaju vrijedno otpad i smeće

u za to predviđene spremnike i vreće.

Zemlja je kao živo biće.

Ružni ju smrad pritišće.

Poput bakterija u tijelu

zaliječit’ ju moramo cijelu!

Marija Alegra Šarić, Mravi

K’o mali ljudi hode

u zemlji, po travi i kraj vode.

I ta mala vojska neće stat’

i odmora si dat’.

Oni rade bez prestanka,

a svima je ručak jedna travka.

Kopaju, čiste, ma svašta rade,

a brzim korakom i cvijeće sade.

A kad dođe ljudska noga,

dogodi se mnogo toga

Jednim mahom čitav mravinjak zgnječi,

ja više nemam ni riječi.

Nika Popek, Škola po imenu Eko

Na Kajzerici

u školici

svako dijete pazi.

Na zelenu travku,

zeleni list

koji je mekan kao i najbolji kist.

I sunce i vodu i čisti zrak

moramo čuvati da ne bi bio vječni mrak.

Svaka plastična boca,

svaka plastična vreća

reciklirati se mora

jer za prirodu ona

prava je noćna mora.

Zelena boja najdraža je nama.

Ona nam kaže da priroda želi biti s nama.

Čuvajmo je i volimo svaki dan!

Pokažimo da biti eko nije samo ludi san!

Katarina Matić, Ljepši svijet

Skače skače zeko!

Idemo čuvati prirodu da svi budemo EKO EKO!

Nemojte bacati smeće,

nego sadite cvijeće.

Zemlja je naš spas

‘ajmo reći to svi uglas.

Zemlja je naše blago,

neka ostane tako mirno i drago.

Mi smo svi pametni za pet.

Krenimo čistiti prirodu da nam bude

ljepši svijet!

Na Zemlji nema kraja sreći,

još vam za kraj moram reći:

ČUVAJTE PRIRODU DA NAM BUDE LIJEPA ZAUVIJEK!